Pavasara svētki – Lieldienas

Straujiem soļiem tuvojas skaistākie un košākie pavasara svētki – Lieldienas. Drīz daudzās mājas būs īpašā svētku gaisotne, pirmie sniegpulkstenīši, pūpoli, dažādi cienasti un protams līksms garastāvoklis. Šķiet, ka ikvienam šie svētki asociējas ar gaišumu un siltumu. Daba mostas, putniņi čivina, saulīte sāk sildīt un arī vasara vairs nav aiz kalniem.

26/03/2018

Un kā jau svētkos pienākas, arī Lieldienām ir jāvelta laiks, lai varētu kārtīgi sagatavoties. Šim procesam nepieciešams nedaudz fantāzijas, noskaņoties svētku atmosfērai, vēlme iepriecināt sevi un citus, kā arī visas ģimenes iesaistīšana šajos lieliskajos svētkos. Pirms ķerties klāt idejām kā visskaistāk izrotāt savas mājas un ar ko cienāt ģimeni un viesus, noskaidrosim, kas tad īsti ir Lieldienas un kā šos svētkus svinēja mūsu senči.

1. Lielās dienas

Šie ir patiesi lieli svētki kristīgajā pasaulē un tiek svinēta Jēzus Kristus augšāmcelšanās trešajā dienā pēc krustā sišanas. Klusā nedēļa sākās ar Pūpolsvētdienu un skaitās, ka tā ir lielā gavēņa pēdējā nedēļa. Klusajā nedēļā ietilpst Zaļā ceturtdiena, Lielā piektdiena un Klusā sestdiena, svētdienā jau tiek atzīmētas Pirmās Lieldienas, bet nākamās nedēļas pirmdienā tiek svinētas otrās Lieldienas.

Senlatviešiem šie svētki nozīmēja arī gadalaika maiņu un tika svinēti laikā, kad Saule šķērsoja debess ekvatoru, kas nozīmē, ka diena un nakts ir vienāda garuma un ir iestājies pavasaris. Pēc lieldienām dienas kļūst garākas, bet naktis īsākas.

2. Senču gudrības

Mūsu senči zināja, cik svarīgi ir dzīvot pēc dabas ritmiem, agri celties, mazgāties avota ūdenī, ēst kārtīgu ēdienu pareizajā laikā. Pateicoties viņiem, mums ir saglabājušies daži liecinājumi, ticējumi, kuros īsi un skaidri ir ielikti pareizās dzīves pamati. Arī Lieldienām ir savi ticējumi, piemēram:

  • Kam olu kaujā bija stiprāka ola, tas dzīvos ilgu mūžu.
  • Par šūpošanos senči zināja teikt, ka Lieldienās ir kārtīgi jāšūpojas, lai vasarā nekostu odi, čūskas un citi kukaiņi.
  • Lai kļūtu bagāts, Lieldienās zirņi jāēd.
  • Lai laba veselība, pirmajās Lieldienās pirms saullēkta jāiet upē mazgāties.
  • Zināt ticējumus un svētku laikā izvēlēties dažus pie kuriem pieturēties būs ne tikai veselīgi, bet arī jautri un interesanti.

3. Olu krāsošana

Kad esam izskatījuši Lieldienu ticējumus, ir laiks ķerties svētku sagaidīšanai. Lieldienas nav iedomājamas bez olu krāsošanas. Šim procesam var pieiet ļoti radoši, izvēlēties dažādas olu krāsošanas tehnikas un ļaut vaļu fantāzijai.

Olu krāsošana

  • Izplatītākais veids ir sīpolu mizas, tādas oliņas sanāk patiesi interesantas un tik ļoti piestāv Lieldienām.
  • Ja gribās, lai tās sanāk tumšākas, šokolādes krāsā, tad tās var vārīt kafijā.
  • Ja gribās pavasarīgi zaļas olas, var vārīt nātrēs.
  • Lai iegūtu dzeltenu krāsu, ūdenim klāt var piebērt dažas karotes kurkumas.
  • Rozā vai sarkanu krāsu var iegūt no bietēm.
  • Var izmantot arī dažādas lapiņas un ziediņus, kurus aplikt apkārt oliņām, ielikt sīpolu mizā, apsiet ar diegu un vārīt kā parasti.
  • Lai arī bērniem olu krāsošana izvēršas par īstu prieka dienu, var sagatavot krāsas, otas, dažādas pērlītes, putraimus, spalviņas, lapiņas, kā arī citus dekoriņus un ļaut mazajiem izkrāsot un aplīmēt olas kā pašiem tīk.
  • Veikalos ir nopērkamas arī dažādas gatavas olu krāsas.

Katra oliņa būs ļoti īpaša, bet sagādātās emocijas neaizmirstamas.

Vēlāk, kad oliņas ir gatavas, tās var izvietot skaistā, pītā grozā vai arī diedzētajā zālītē, kas tik ļoti piestāv pavasarim.

4. Galda dekorēšana

Lai sanāktu patiesi pavasarīgi rotāts galds, var izmantot galdautu dzeltenā, zaļā, gaiši zilā vai kādā citā košā krāsā, rotāt to ar skaistiem šķīvjiem, glāzēm, galda vidū izlikt skaisti krāsotās olas, vāzēs salikt pavasara puķes, pūpola zarus, kuros var iesēdināt dzeltenus cālīšus un iekārt Lieldienu rotājumus. Interesanti izskatīsies, ja pieturēsieties pie vienas krāsas, piemēram, zaļas. Tad var klāt baltu galdautu, izlikt baltus šķīvjus, klāt pielikt zaļas glāzes, vāzēs salikt bērzu zariņus ar tikko plaukušām lapiņām un re, uz galda būs īsts pavasaris!

5. Lieldienu ēdieni

Ko likt svētku galdā, neskaitot olas, lai būtu ne tikai garšīgi, veselīgi, bet arī tradicionāli? Divi galvenie Lieldienu ēdienu pamatprincipi ir raibi un apaļas formas ēdieni, kas simbolizē sauli, bagātību, veselību un pavasara atnākšanu. Tāpēc arī ēdienos var ļaut vaļu fantāzijai, cept apaļus raušus, pīrāgus, izlikt ēdienus apļa formā, rotāt ar dažādiem augļiem, dārzeņiem un zaļumiem, kas pēc ilgās ziemas visiem ir tik īpaši nepieciešami. Pēc senču tradīcijām galdā var likt arī zirņus vai grūbas ar speķi, skābeņu zupu un ķilavas, kas labi ies kopā ar olām. Tomēr ikviena saimniece var izvēlēties kādus vien vēlās ēdienus un pulcēt talkā ģimenes locekļus, lai ikviens pagatavo to, kas padodas vislabāk.

6. Svētku aktivitātes

Lai gan gatavošanās svētkiem jau vien ir lieliska aktivitāte visai ģimenei, tomēr Lieldienās vēl ir dažas svarīgas tradīcijas, kuras ies pie sirds gan pieaugušajiem, gan bērniem.

  1. Olu kaujas – kuram gan tās nepatīk, it īpaši ja ir atrasta tā īstā uzvarētāja ola. Starp citu, vai zinājāt, ka pirmajās Lieldienās olu kaujās izmanto olas smailo galu, bet otrajās plato?
  2. Olu meklēšana – īpaši interesanti tas ir mazākajiem ģimenes locekļiem. Pieaugušie saslēpj olas visur, kur tik var un nevar un mazie iet meklēt. Lieli prieki, ja starp krāsainajām oliņām patrāpās arī kāda šokolādes oliņa vai zaķītis.
  3. Olu ripināšana – šai rotaļai ir nepieciešams dēlis vai renīte, kas novietoti slīpi. Pa to tiek ripinātas olas. Katram nākamajam ripinātājam jānoripina ola pēc iespējas tuvāk un jāizkustina iepriekš noripinātā ola, ja tas ir izdevies uzvarētājs var paņemt sev abas olas, ja nē, tad ola paliek nākamajam ripinātājam. Uzvar tas, kuram vairāk olu.
  4. Protams, šūpošanās, kur katrs, kurš nonācis šūpolēs pastāsta pārējiem kādu ticējumu saistībā ar Lieldienām vai šūpošanos.

Novēlām jums patiesi skaistus un pavasarīgus šos svētkus! Lai ikvienā ģimenē šis īpašais svētku laiks būtu priecīgs, silts un pozitīvam emocijām bagāts!

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px